Začít podnikat v jedné z nejúspěšnějších ekonomik světa může být lákavé pro nejednoho majitele už existující firmy, ale i pro toho, který o založení společnosti teprve uvažuje. Aby vaše podnikání v USA probíhalo správně podle všech legislativních procesů a abyste si nezapomněli registrovat všechny důležité daně, připravili jsme vám výstižný přehled. V něm se dozvíte, jak založení firmy v USA funguje i s čím vším vám v této oblasti můžeme pomoct.
Netrapte se zakládáním společnosti – založíme ji za vás
S tím, jak v USA založit společnost si hlavu lámat nemusíte. To rádi zařídíme za vás. Na základě plné moci, kterou nám vystavíte, vám optimalizujeme veškeré procesy mezi vaší kmenovou a zahraniční společností. Zařídíme vám vzdálenou registraci společnosti i vzdálené otevření multiměnového účtu včetně individuálních IBAN, SWIFT a SEPA kódů. A za 2-3 týdny, v závislosti na zvolené jurisdikci, bude vaše společnosti v USA založená bez újmy na vašich nervech.
Už víte, ve kterém z 50 států USA budete podnikat?
V prvním kroku je potřeba, abyste si ujasnili, ve kterém státě USA chcete začít podnikat. Každý stát má trochu jinou legislativu a procesy, od kterých se založení společnosti odvíjí. Jedno ale víme jistě. Podnikání v USA chce velkou dávku trpělivosti. Hlavně ze začátku. Ale my můžeme vše zařídit za vás.
Stát máte, teď je třeba trochu popřemýšlet
Jakmile si ujasníte, který ze států se stane sídlem vaší společnosti, bude potřeba zasednout k pracovnímu stolu a potrápit mozek dalšími otázkami a úkoly. Měli byste vyřešit
- Zda se budete se založením trápit sami, nebo necháte celý proces na profesionálech.
- Zřídit si americkou e-mailovou adresu pro online komunikaci (můžete už rovnou, i když za vás založení bude řešit někdo jiný).
- Zjistit, jaké daně, kromě těch federálních, se platí ve státě, ve kterém chcete podnikat.
- Ujistit se, že opravdu máte veškerá povolení a licence, které k výkonu svého oboru potřebujete.
- Pokud nejste fyzicky v USA, doporučujeme nechat společnost založit od odborníků, díky čemuž nebudete muset ve státech hledat registrovaného zástupce s adresou v daném státě, který by přijímal veškeré oficiální dokumenty.
Daně v USA
Jakmile jsou vyřešené všechny počáteční byrokratické kroky, můžete se, s nadsázkou řečeno, zvesela pustit do přihlášení k místním daním. Daně v USA se v základu dělí na federální a státní. Federální daně platí pro každého, kdo v USA podniká. Státní daně si určuje každý stát sám, jak už jsme zmínili začátkem tohoto článku. Federální daně se odvíjejí od právní formy společnosti, kterou si zvolíte.
Federální daně v USA
C-Corporation, zkráceně C-Corp
Je vhodnou právní formou pro ty, kteří nejsou rezidenty USA, zakládají větší firmu, mají investora nebo chtějí novou společnost rozdělit mezi více akcionářů. Výhodou je, že se na řízení společnosti můžete podílet na dálku a svůj podíl můžete kdykoliv převést na jinou osobu. Naopak nevýhodou je vícenásobné danění, protože C-Corp platí daně jak za společnost samotnou, tak za vyplácené dividendy i bonusy akcionářům.
- Daň ze samostatně výdělečné činnosti (FICA) neplatíte.
- Federální daň z příjmu se pohybuje mezi 10–37 %.
- Daň ze zisku budete danit 21% sazbou.
Limited Liability Company nebo LLC
Je obdobou českého s. r. o. Vlastník může být jeden nebo víc a ručíte jen do výše majetku společnosti.
- Daň ze samostatně výdělečné činnosti (FICA) = 15,3 %.
- Federální daň z příjmu se pohybuje mezi 10–38 % a každý společník ji platí zvlášť.
U daně ze zisku si můžete zvolit, zda budete danit 21% sazbou za celou společnost, nebo zda ji každý společník uhradí sám za sebe.
Partnership
Znamená podnikání se dvěma či více partnery. Jde o jednoduchý systém, v němž nedaníte zisky společnosti, protože výdělky se promítají v osobních daňových přiznáních jednotlivých partnerů.
- Daň ze samostatně výdělečné činnosti (FICA) = 15,3 %.
- Federální daň z příjmu se pohybuje mezi 10–37 %.
- Daň ze zisku hradí každý společník sám za sebe.
Americká DPH a poplatky rejstříkům
Nicméně kromě federálních daní a těch státních, které bychom mohli přirovnat ke komunálním daním v ČR, se ještě můžete setkat s takzvanými Sales tax či VAT a Franchise poplatky.
- Sales Tax či jinak známá jako VAT je daň z projede služeb splatná v místě bydliště zákazníka. Definicí se tedy rovná naší DPH. Akorát v USA se pohybuje v rozmezí od 2,9 % do 7,25 %.
- Franchise poplatky představují roční správní poplatek, jehož výši si určuje každý stát individuálně a platíte je obchodnímu rejstříku.
Nejdůležitější náležitosti, které je třeba splnit při založení firmy v USA už znáte. Nyní ale přichází ta náročnější část, a to sestavit promyšlený byznys plán včetně nápadů, jak efektivně novou pobočku rozběhnout a oslovit s ní americké obyvatele. Uspět na takto velkém trhu bude výzva.